Istorie Aprilie 25, 2014

Așezat pe malul raului Moldova, fiind considerat cel mai vechi  din comună, satul Zvoronești devine parohie în anul 2001.

Mic ca număr de locuitori, dar cu dragoste față de Dumnezeu, satul începe ridicare unei frumos locaș de cult încă din anul 1995, la inițiativa și susținera financiară a domnului Vasile Ungureanu și binecuvantarea Înalpreasfințitului Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei și Bucovinei. În anul 2007 se încep lucrările de pictură a bisericii și în același timp se ridică o clopotniță, unde se așeză două clopote. În anul 2012 cu ajutorul bunului Dumnezeu și cu a mulțimii de donatori și ostenitori, lucrările la  sfantul locaș se  finalizează și astfel pe data de 1 iule se sfințește de către Înaltpreasfințitul Teofan, arhiepiscop al Ișilor și Mitropolit al Moldovei și Bucovinei.